La Salade CBD

La Salade has represented authenticity and transparency in the Swiss CBD market since its inception in 2021, founded in Troistorrents (Valais). In our online shop, you'll find over 45 products from the brand La Salade ranging from CBD flowers to full-spectrum oils, concentrated hash, and hemp infusions—one of the most extensive and diverse ranges in the French-speaking part of Switzerland. Every product comes exclusively from Swiss hemp, packaged in Valais, tested with Nirlab devices before commercialisation, and presented in fun, colourful packaging. All La Salade products are available in stock at uWeed and delivered within 24 hours discreetly via Swiss Post. Jump directly to your desired category or discover the entire range:

Read more

La Salade CBD Oils: Full-Spectrum from Valais

La Salade offers five full-spectrum CBD oils covering concentrations for all user types: 5% (500mg), 10% (1000mg), 20% (2000mg), 30% (3000mg), and 40% (4000mg CBD). The entire Natural CBD Oil range uses supercritical CO₂ extraction preserving the complete cannabinoid spectrum naturally present in Valais flowers—CBD, CBG, CBN, and CBC in their original proportions. THC levels range from 0.2% to 0.95%, all compliant with the Swiss limit <1%. MCT coconut oil serves as the carrier for optimal bioavailability, and the decarboxylation process produces the characteristic golden colour. Classified as aromatic chemical products (Chemical - Scented Oil) in Switzerland, these oils display total transparency with safety data sheets and COA analysis certificates available. Packaged in bottles with pipette droppers for precise dosing from 5% for beginners to 40% for experienced users, they embody the La Salade philosophy: optimal value for money and complete traceability.
Read more
−10% New
La Salade Natural CBD Oil 50% Full Spectrum

La Salade Natural CBD Oil 50% Full Spectrum — 10 ml

CBD 5000 mgTHC 1.0%

Natural CBD Oil 50% by La Salade is a full-spectrum CBD extract produced in Switzerland. At 50% CBD (5000 mg), it is an ultra-concentrated formula, with less than 1% THC. Extraction uses supercritical CO₂, without solvents. The carrier is MCT coconut oil. The CBD drops are lab tested, free from fungicides, herbicides and pesticides, and contain no additives and are GMO-free.

No reviews yet
97.65 CHF108.50 CHF (0.020 CHF / mg CBD)
La Salade Natural CBD Oil 30% Full Spectrum Hemp Drops

La Salade Natural CBD Oil 30% Full Spectrum Hemp Drops — 10 ml

CBD 3000 mgTHC 0.8%

Natural CBD Oil 30% by La Salade is a full-spectrum CBD extract produced in Switzerland. At 30% CBD (3000 mg), it is a high-concentration formula, with less than 1% THC. Extraction uses supercritical CO₂ without solvents, which preserves CBG, CBN and CBC alongside CBD. The extract is then blended into MCT coconut oil. The hemp extract is lab tested, free from fungicides, herbicides, pesticides and solvent residues, additive-free and GMO-free.

3.00(1 Review)
80.50 CHF (0.027 CHF / mg CBD)
La Salade Natural CBD Oil 20% Full Spectrum Hemp Drops

La Salade Natural CBD Oil 20% Full Spectrum Hemp Drops — 10 ml

CBD 2000 mgTHC 0.3%

With Natural CBD Oil 20%, La Salade offers a full-spectrum CBD extract produced in Switzerland. Content sits at 20% CBD (2000 mg), with less than 1% THC. Supercritical CO₂ extraction without solvents retains CBG, CBN and CBC alongside CBD. The CBD drops are based on MCT coconut oil. This Swiss oil is lab tested, free from fungicides, herbicides, pesticides and solvent residues, additive-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

No reviews yet
59.50 CHF (0.030 CHF / mg CBD)
La Salade Natural CBD Oil 40% Full Spectrum Hemp Drops

La Salade Natural CBD Oil 40% Full Spectrum Hemp Drops — 10 ml

CBD 4000 mgTHC 1.0%

Natural CBD Oil 40% by La Salade is a full-spectrum CBD extract made in Switzerland. As an ultra-concentrated formula, it delivers 40% CBD (4000 mg), with less than 1% THC. The extract is drawn with supercritical CO₂ without solvents, keeping CBG, CBN and CBC alongside CBD. The carrier oil is MCT coconut oil. The CBD drops are lab tested, free from fungicides, herbicides, pesticides and solvent residues, additive-free and GMO-free.

5.00(1 Review)
94.50 CHF (0.024 CHF / mg CBD)
La Salade Natural CBD Oil 5% Full Spectrum Hemp Drops

La Salade Natural CBD Oil 5% Full Spectrum Hemp Drops — 10 ml

CBD 500 mgTHC 0.2%

Natural CBD Oil 5% by La Salade is a full-spectrum CBD extract produced in Switzerland. At 5% CBD (500 mg), it is an entry-level formula, with less than 1% THC. Extraction uses supercritical CO₂ without solvents, which preserves CBG, CBN and CBC alongside CBD. The extract is then blended into MCT coconut oil. The hemp extract is lab tested, free from fungicides, herbicides, pesticides and solvent residues, additive-free and GMO-free.

No reviews yet
17.50 CHF (0.035 CHF / mg CBD)
La Salade Natural CBD Oil 10% Full Spectrum Hemp Drops

La Salade Natural CBD Oil 10% Full Spectrum Hemp Drops — 10 ml

CBD 1000 mgTHC 0.3%

Natural CBD Oil 10% by La Salade is a full-spectrum CBD extract made in Switzerland. As a balanced formula, it delivers 10% CBD (1000 mg), with less than 1% THC. The extract is drawn with supercritical CO₂ without solvents, keeping CBG and CBC alongside CBD. The carrier oil is MCT coconut oil. The CBD drops are lab tested, free from fungicides, herbicides, pesticides and solvent residues, additive-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

3.00(1 Review)
31.50 CHF (0.032 CHF / mg CBD)

La Salade CBD Flowers: Indoor, Greenhouse & Outdoor

La Salade offers you over 20 CBD flower varieties with levels between 15% and 28% CBD. From Kush Mints Aero indoor aeroponic (23% CBD) and Gorilla Candy (28% CBD, compact structure) to greenhouse varieties like Strawpicanna (21% CBD, berry aroma) and Cherry Punch (24% CBD), through to robust outdoor flowers like Dragon OG (19% CBD, earthy) and Moonberry (20% CBD)—each flower comes from Valais with varied cultivation methods: aeroponic, hydroponic, coco, or traditional soil depending on the variety. Curing techniques preserve intense terpene profiles and semi-compact to compact bud structures. All varieties are 100% Swiss, cultivated without pesticides, herbicides, or heavy metals, with manual finishing (hand-finished) and packaging in resealable pouches. The range also includes La Salade Trim (15% CBD) as an economical option. Certified <1% THC and intended for aromatherapy according to Swiss regulations.
Read more
Sale New
La Salade Mango Twist CBD Flowers Indoor

La Salade Mango Twist CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 26%THC 0.9%

Mango Twist by La Salade is a Sativa-dominant indoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 26%, at under 1% THC. It is grown in coco coir in the canton of Valais. The compact buds lean towards tropical, fruity and sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
17.10 CHF19.00 CHF (4.4 CHF / g)
−10% New
La Salade Popcorn Party Small CBD Buds Indoor

La Salade Popcorn Party Small CBD Buds Indoor — 30 g

CBD 24%THC 0.8%

Popcorn Party by La Salade comes as Sativa-dominant indoor CBD small buds cultivated in Switzerland. Their CBD content is 24%, with less than 1% THC. They grow in coco coir in the canton of Valais. The compact minibuds carry an aroma profile of fruity, floral and herbal notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these small hemp buds contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
35.10 CHF39.00 CHF (1.2 CHF / g)
−10% New
La Salade Pink Panther Small CBD Buds Indoor

La Salade Pink Panther Small CBD Buds Indoor — 30 g

CBD 24%THC 0.8%

With Pink Panther, La Salade offers Indica-dominant indoor CBD small buds cultivated in Switzerland. They reach a CBD content of 24%, at under 1% THC. Cultivation takes place in coco coir in the canton of Valais. The compact popcorn buds unfold into fruity, tropical and sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
35.10 CHF39.00 CHF (1.2 CHF / g)
Sale New
La Salade Snow Leopard CBD Flowers Indoor

La Salade Snow Leopard CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 26%THC 0.9%

Snow Leopard by La Salade is an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 26%, with less than 1% THC. It grows hydroponically in the canton of Valais. The compact buds carry an aroma profile of fruity, tropical and sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
17.10 CHF19.00 CHF (4.4 CHF / g)
−10% New
La Salade Black Mamba CBD Flowers Greenhouse

La Salade Black Mamba CBD Flowers Greenhouse — 20 g

CBD 21%THC 0.8%

With Black Mamba, La Salade offers a Sativa-dominant greenhouse CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 21%, with less than 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Valais. The compact hemp buds unfold into fruity, sweet and berry notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
44.10 CHF49.00 CHF (2.2 CHF / g)
La Salade IceBerg CBD Trim Indoor

La Salade IceBerg CBD Trim Indoor — 50 g

CBD 21%THC 0.6%

With IceBerg, La Salade offers a hybrid indoor CBD trim cultivated in Switzerland. CBD content sits at 21%, with less than 1% THC. It is grown in coco coir in the canton of Valais. This trim leans towards fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this trim contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

3.00(1 Review)
25.00 CHF (0.50 CHF / g)
Bestseller
La Salade Swiss Gems Minibuds CBD Small Buds Indoor

La Salade Swiss Gems Minibuds CBD Small Buds Indoor — 30 g

CBD 24%THC 0.9%

Swiss Gems by La Salade comes as Indica-dominant indoor CBD small buds, cultivated in Switzerland. Their CBD content is 24%, with less than 1% THC. They grow in coco coir in the canton of Valais. The compact minibuds carry an aroma profile of diesel notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these CBD small buds contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

5.00(4 Reviews)
39.00 CHF (1.3 CHF / g)
La Salade Vegetabudz Minibuds CBD Small Buds Indoor

La Salade Vegetabudz Minibuds CBD Small Buds Indoor — 30 g

CBD 24%THC 0.9%

Vegetabudz by La Salade is sorted into Sativa-dominant indoor CBD small buds, cultivated in Switzerland. They reach a CBD content of 24%, at under 1% THC. Cultivation takes place in coco coir in the canton of Valais. The semi-compact small buds unfold into berry notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these small hemp buds contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

5.00(3 Reviews)
39.00 CHF (1.3 CHF / g)
La Salade Blueberry Muffin Minibuds CBD Small Buds Indoor

La Salade Blueberry Muffin Minibuds CBD Small Buds Indoor — 3 to 8 g

CBD 26%THC 0.7%

With Blueberry Muffin, La Salade offers an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 26%, with less than 1% THC. It is grown aeroponically in the canton of Valais. The compact hemp buds lean towards berry notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

2.50(2 Reviews)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Gelato CBD Flowers Indoor

La Salade Gelato CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 26%THC 0.6%

With Gelato, La Salade offers a hybrid indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 26%, with less than 1% THC. It is grown in coco coir in the canton of Valais. The compact hemp buds lean towards fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.00(2 Reviews)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Moby Dick CBD Flowers Indoor

La Salade Moby Dick CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 24%THC 0.9%

Moby Dick by La Salade is an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 24%, with less than 1% THC. It grows in coco coir in the canton of Valais. The compact buds carry an aroma profile of skunky notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.00(3 Reviews)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade White Rhino CBD Flowers Indoor

La Salade White Rhino CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 26%THC 0.8%

White Rhino by La Salade is an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 26%, with less than 1% THC. It grows in coco coir in the canton of Valais. The compact buds carry an aroma profile of pine notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Glitter Bomb CBD Flowers Indoor

La Salade Glitter Bomb CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 25%THC 0.8%

Glitter Bomb by La Salade is an Indica-dominant indoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 25%, at under 1% THC. Cultivation takes place in coco coir. The compact flowers unfold into citrus notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free.

No reviews yet
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Moonwalker OG Aero CBD Flowers Indoor

La Salade Moonwalker OG Aero CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 27%THC 0.9%

Moonwalker OG Aero by La Salade is an Indica-dominant indoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 27%, at under 1% THC. Cultivation takes place aeroponically in the canton of Valais. The compact flowers unfold into tropical notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.00(2 Reviews)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Cereal Milk Hydro CBD Flowers Indoor

La Salade Cereal Milk Hydro CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 25%THC 0.6%

With Cereal Milk Hydro, La Salade offers a hybrid indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 25%, with less than 1% THC. It is grown hydroponically. The compact hemp buds lean towards skunky notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free.

No reviews yet
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Animal Cookies CBD Flowers Indoor

La Salade Animal Cookies CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 25%THC 0.7%

With Animal Cookies, La Salade offers an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 25%, with less than 1% THC. It is grown in coco coir. The compact hemp buds lean towards floral notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free.

No reviews yet
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Double Gum CBD Flowers Greenhouse

La Salade Double Gum CBD Flowers Greenhouse — 15 g

CBD 21%THC 0.7%

With Double Gum, La Salade offers a Sativa-dominant greenhouse CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 21%, with less than 1% THC. It is grown in soil in the canton of Valais. The semi-compact hemp buds lean towards sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
39.00 CHF (2.6 CHF / g)
La Salade Dragon OG CBD Flowers Outdoor

La Salade Dragon OG CBD Flowers Outdoor — 30 g

CBD 19%THC 0.7%

Dragon OG by La Salade is a Sativa-dominant outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 19%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Valais. The semi-compact flowers unfold into earthy notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.00(1 Review)
29.00 CHF (0.97 CHF / g)
La Salade Alpine Grass CBD Flowers Outdoor

La Salade Alpine Grass CBD Flowers Outdoor — 25 g

CBD 19%THC 0.7%

Alpine Grass by La Salade is an Indica-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 19%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Valais. The semi-compact buds carry an aroma profile of herbal notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.00(1 Review)
29.00 CHF (1.2 CHF / g)
La Salade Strawpicanna CBD Flowers Greenhouse

La Salade Strawpicanna CBD Flowers Greenhouse — 15 g

CBD 21%THC 0.7%

Strawpicanna by La Salade is a Sativa-dominant greenhouse CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 21%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Valais. The semi-compact buds carry an aroma profile of berry notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
39.00 CHF (2.6 CHF / g)
La Salade Kush Mints Aero CBD Flowers Indoor

La Salade Kush Mints Aero CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 23%THC 0.8%

With Kush Mints Aero, La Salade offers an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 23%, with less than 1% THC. It is grown aeroponically in the canton of Valais. The compact hemp buds lean towards minty notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.50(2 Reviews)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade Amnesia Hydro CBD Flowers Indoor

La Salade Amnesia Hydro CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 24%THC 0.8%

Amnesia Hydro by La Salade is an Indica-dominant indoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 24%, with less than 1% THC. It grows hydroponically in the canton of Valais. The compact buds carry an aroma profile of citrus notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

3.67(3 Reviews)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)
La Salade California CBD Flowers Indoor

La Salade California CBD Flowers Indoor — 4 to 10 g

CBD 24%THC 0.7%

California by La Salade is a hybrid indoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 24%, at under 1% THC. Cultivation takes place in coco coir in the canton of Valais. The compact flowers unfold into cheesy notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

3.67(3 Reviews)
19.00 CHF (3.9 CHF / g)
La Salade Wild Berry CBD Flowers Indoor

La Salade Wild Berry CBD Flowers Indoor — 3 to 8 g

CBD 24%THC 0.9%

Wild Berry by La Salade is a Sativa-dominant indoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 24%, at under 1% THC. Cultivation takes place in coco coir in the canton of Valais. The semi-compact flowers unfold into berry notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.00(1 Review)
19.00 CHF (4.9 CHF / g)

La Salade Hash & Pollens: Concentrates with 26-48% Cannabidiol

La Salade masters the art of concentrated resin and pollen with 16 products ranging from 26% to 48% CBD. The Dry Sift collection includes Mazar Sharif (26% CBD, traditional Afghan texture), Cherry Bomb and Peach Dream (30% CBD each, pure mechanical extraction), and the Swiss Gems series with different concentrations. The Ice-O-Lators represent the pinnacle of purity: Strawberry Ice-O-Lator (38% CBD), Gorilla Ice-O-Lator (45% CBD), Afghan Ice-O-Lator (47% CBD), and Cheese Ice-O-Lator (48% CBD, maximum concentration)—all extracted with cold water without chemical solvents. Some hash varieties combine CBD and CBG for enriched cannabinoid profiles. Texture varies from soft malleable to hard crumbly depending on extraction style. Each batch is tested to confirm cannabinoid levels (THC <1%) and absence of contaminants. All these hash products embody La Salade's uncompromising pursuit of quality.
Read more
Sale New
La Salade Piatella CBD Ice Hash

La Salade Piatella CBD Ice Hash — 5 to 15 g

CBD 49%THC 0.9%

With Piatella, La Salade offers an indoor CBD hash produced in Switzerland. It contains 49% CBD, at less than 1% THC. It is made with ice water using the Ice-o-Lator method, without solvents, in the canton of Valais. The hash is blond and sticky. The hemp resin leans towards earthy, pine and nutty notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free and GMO-free.

No reviews yet
22.50 CHF25.00 CHF (3.6 CHF / g)
Sale New
La Salade 3x Filtered CBD Hash

La Salade 3x Filtered CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 44%THC 0.9%

3x Filtered by La Salade is an indoor CBD hash produced in Switzerland. It reaches 44% CBD, at less than 1% THC. It is made by hand rubbing, followed by triple filtration, without solvents, in the canton of Valais. The resin is brown and sticky. The hash unfolds into fruity, spicy and skunky notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free and GMO-free.

No reviews yet
22.50 CHF25.00 CHF (3.6 CHF / g)
Sale New
La Salade Red Lebanese CBD Hash

La Salade Red Lebanese CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 36%THC 0.9%

Red Lebanese by La Salade is an indoor CBD hash produced in Switzerland. It reaches 36% CBD, at less than 1% THC. It is made by hand rubbing in the Lebanese style in the canton of Valais. The hemp resin is red and sticky. The hash carries an aroma profile of spicy, woody and earthy notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free and GMO-free.

No reviews yet
22.50 CHF25.00 CHF (3.6 CHF / g)
Sale New
La Salade Lifter CBD Hash

La Salade Lifter CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 35%THC 0.8%

Lifter by La Salade is an indoor CBD hash produced in the United States. It reaches 35% CBD, at less than 1% THC. It is obtained by hand rubbing, without solvents. The resin is blond and powdery. The hash unfolds into floral, cheesy and earthy notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free and GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

No reviews yet
22.50 CHF25.00 CHF (3.6 CHF / g)
La Salade Double Zero CBD Hash

La Salade Double Zero CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 36%THC 0.5%

Double Zéro by La Salade is an indoor CBD hash, produced in Switzerland. It reaches 36% CBD, at less than 1% THC. Production runs with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hash is blond and hard. The hemp resin unfolds into sweet notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Black Afghan CBD Hash Afghan

La Salade Black Afghan CBD Hash Afghan — 5 to 15 g

CBD 32%THC 0.6%

Black Afghan by La Salade is an indoor CBD hash from Switzerland. Content sits at 32% CBD, with less than 1% THC. It is made with CO₂ of the Afghan type without solvents in the canton of Valais. The resin is black and sticky. The hash carries sweet notes. That makes this CBD resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

5.00(2 Reviews)
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Kaviar Hash CBD Hash

La Salade Kaviar Hash CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 26%THC 0.6%

Kaviar Hash by La Salade is an indoor CBD hash, produced in Switzerland. It reaches 26% CBD, at less than 1% THC. Production runs with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hash is brown and hard. The hemp resin unfolds into nutty notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Critical Hash CBD Hash

La Salade Critical Hash CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 32%THC 0.6%

Critical Hash by La Salade is an indoor CBD hash from Switzerland. Content sits at 32% CBD, with less than 1% THC. It is made with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The resin is blond and hard. The hash carries sweet notes. That makes this CBD resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Cherry Blossom CBD Pollen

La Salade Cherry Blossom CBD Pollen — 5 to 15 g

CBD 30%THC 0.4%

Cherry Blossom by La Salade is an indoor CBD hash, produced in Switzerland. It reaches 30% CBD, at less than 1% THC. Production runs with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hash is blond and soft. The hemp resin unfolds into fruity notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Mazar Sharif CBD Hash Lebanese

La Salade Mazar Sharif CBD Hash Lebanese — 5 to 15 g

CBD 30%THC 0.6%

Mazar Sharif Hash by La Salade is an indoor CBD hash from Switzerland. Content sits at 30% CBD, with less than 1% THC. It is made with CO₂ of the Lebanese type without solvents in the canton of Valais. The resin is black and sticky. The hash carries spicy notes. That makes this CBD resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

5.00(2 Reviews)
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Bubble Hash CBD Hash

La Salade Bubble Hash CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 29%THC 0.4%

With Bubble Hash, La Salade offers an indoor CBD hash from Switzerland. At 29% CBD and less than 1% THC, the declaration is clear. It is obtained with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hemp resin is brown and hard. The aroma leans towards spicy notes. That makes this hemp resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Le Jaune CBD Pollen

La Salade Le Jaune CBD Pollen — 5 to 15 g

CBD 27%THC 0.4%

With Le Jaune, La Salade offers an indoor CBD hash from Switzerland. At 27% CBD and less than 1% THC, the declaration is clear. It is obtained with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hemp resin is blond and soft. The aroma leans towards pine notes. That makes this hemp resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade King Hassan CBD Hash

La Salade King Hassan CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 24%THC 0.7%

With King Hassan, La Salade offers an indoor CBD hash from Switzerland. At 24% CBD and less than 1% THC, the declaration is clear. It is obtained with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hemp resin is black and hard. The aroma leans towards spicy notes. That makes this hemp resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

4.00(1 Review)
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Caramello CBD Hash

La Salade Caramello CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 30%THC 0.7%

Caramello by La Salade is an indoor CBD hash, produced in Switzerland. It reaches 30% CBD, at less than 1% THC. Production runs with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hash is black and hard. The hemp resin unfolds into sweet notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides, nicotine-free, GMO-free and compliant on heavy metals.

5.00(2 Reviews)
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Beldia CBD Hash Moroccan

La Salade Beldia CBD Hash Moroccan — 5 to 15 g

CBD 33%THC 0.5%

Beldia by La Salade is an outdoor CBD hash, produced in Morocco. It reaches 33% CBD, at less than 1% THC. Production runs by hand rubbing of the Moroccan type without solvents. The hash is brown and crumbly. The hemp resin unfolds into spicy notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
25.00 CHF (4.0 CHF / g)
La Salade Rif Stone CBD Hash Moroccan

La Salade Rif Stone CBD Hash Moroccan — 5 to 15 g

CBD 32%THC 0.5%

Rif Stone by La Salade is an outdoor CBD hash from Morocco. Content sits at 32% CBD, with less than 1% THC. It is made by hand rubbing of the Moroccan type without solvents. The resin is brown and crumbly. The hash carries pine notes. That makes this CBD resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
25.00 CHF (4.0 CHF / g)
La Salade Ketama Gold CBD Hash

La Salade Ketama Gold CBD Hash — 5 g

CBD 28%THC 0.4%

Ketama Gold by La Salade is an indoor CBD hash from Switzerland. Content sits at 28% CBD, with less than 1% THC. It is made with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The resin is brown and hard. The hash carries spicy notes. That makes this CBD resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
20.00 CHF (4.0 CHF / g)
La Salade Azila CBD Hash Moroccan

La Salade Azila CBD Hash Moroccan — 5 to 15 g

CBD 33%THC 0.5%

With Azila, La Salade offers an outdoor CBD hash from Morocco. At 33% CBD and less than 1% THC, the declaration is clear. It is obtained by hand rubbing of the Moroccan type without solvents. The hemp resin is brown and crumbly. The aroma leans towards spicy notes. That makes this hemp resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
25.00 CHF (4.0 CHF / g)
La Salade Golden Hash CBD Hash

La Salade Golden Hash CBD Hash — 5 to 15 g

CBD 32%THC 0.3%

With Golden Hash, La Salade offers an indoor CBD hash from Switzerland. At 32% CBD and less than 1% THC, the declaration is clear. It is obtained with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hemp resin is blond and hard. The aroma leans towards spicy notes. That makes this hemp resin free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)
La Salade Lemon Kush CBD Pollen

La Salade Lemon Kush CBD Pollen — 5 to 15 g

CBD 29%THC 0.5%

Lemon Kush by La Salade is an indoor CBD hash, produced in Switzerland. It reaches 29% CBD, at less than 1% THC. Production runs with CO₂ without solvents in the canton of Valais. The hash is blond and soft. The hemp resin unfolds into citrus notes. That makes this CBD hashish free from artificial additives, free from fungicides, herbicides and pesticides and GMO-free.

No reviews yet
20.00 CHF (3.3 CHF / g)

La Salade Hemp Infusions: Aromatic Herbal Teas

La Salade creates six Swiss hemp infusions with distinct aromatic profiles. Berry Bloom combines berries and mint with 5% CBD, Evening blends citrus and mint for the evening, Floral Bliss marries flowers and fruits, Funky Flower plays with floral-fruity notes, Stomach Elixir brings earthy-floral touches, and Vatawala offers a spicy-floral blend inspired by Ayurvedic traditions. All teas are 100% THC-free, vegan, GMO-free, gluten-free, sugar-free, and caffeine-free, packaged as loose leaf with 3g per serving. Steeping times vary from five to 10 minutes depending on the blend. Cultivated without pesticides or herbicides in compliance with Swiss organic standards, these infusions allow legal hemp consumption in food form. Presented in the signature colourful La Salade packaging, they transform the tea ritual into an authentic plant-based wellness experience.
Read more
La Salade Stomach Elixir Herbal hemp tea

La Salade Stomach Elixir Herbal hemp tea — 50 g

With Stomach Elixir, La Salade offers a hemp tea as a herbal blend made in Switzerland. On the palate it moves towards hemp, mint and spice. It comes as loose leaf, in a pouch. Allow around 7 minutes of steeping. The infusion is vegan, additive-free, free from artificial additives, gluten-free, sugar-free and caffeine-free, and no pesticides or herbicides are used.

No reviews yet
9.90 CHF (0.20 CHF / g)
La Salade Funky Flower Fruity and floral hemp tea

La Salade Funky Flower Fruity and floral hemp tea — 50 g

Funky Flower by La Salade is a hemp tea as a herbal blend, blended in Switzerland. The aroma runs towards hemp, fruit and strawberry. It comes as loose leaf, in a pouch. Let it steep for around 10 minutes. The blend is vegan, additive-free, free from artificial additives, gluten-free, sugar-free and caffeine-free, and no pesticides or herbicides are used.

5.00(1 Review)
9.90 CHF (0.20 CHF / g)
La Salade Vatawala Spiced hemp tea

La Salade Vatawala Spiced hemp tea — 50 g

Vatawala by La Salade is a hemp tea as a herbal blend from Switzerland. The flavour leans towards hemp, spice and sweetness. It comes as loose leaf, in a pouch. Steeping time is around 5 minutes. The mix is vegan, additive-free, free from artificial additives, gluten-free, sugar-free and caffeine-free, and no pesticides or herbicides are used.

No reviews yet
9.90 CHF (0.20 CHF / g)
La Salade Berry Bloom Hemp tea with berries

La Salade Berry Bloom Hemp tea with berries — 50 g

Berry Bloom by La Salade is a hemp tea as a herbal blend, blended in Switzerland. The aroma runs towards hemp, berry and strawberry. It comes as loose leaf, in a pouch. Let it steep for around 7 minutes. The blend is vegan, additive-free, free from artificial additives, gluten-free, sugar-free and caffeine-free, and no pesticides or herbicides are used.

No reviews yet
9.90 CHF (0.20 CHF / g)
La Salade Floral Bliss Floral hemp tea

La Salade Floral Bliss Floral hemp tea — 50 g

Floral Bliss by La Salade is a hemp tea as a herbal blend from Switzerland. The flavour leans towards hemp, floral notes and orange. It comes as loose leaf, in a pouch. Steeping time is around 10 minutes. The mix is vegan, additive-free, free from artificial additives, gluten-free, sugar-free and caffeine-free, and no pesticides or herbicides are used.

No reviews yet
9.90 CHF (0.20 CHF / g)
La Salade Evening Hemp tea with mint and citrus

La Salade Evening Hemp tea with mint and citrus — 50 g

With Evening, La Salade offers a hemp tea as a herbal blend made in Switzerland. On the palate it moves towards hemp, citrus and orange. It comes as loose leaf, in a pouch. Allow around 7 minutes of steeping. The infusion is vegan, additive-free, free from artificial additives, gluten-free, sugar-free and caffeine-free, and no pesticides or herbicides are used.

No reviews yet
9.90 CHF (0.20 CHF / g)

Seeds

La Salade Juanita Lagrimosa Feminized CBD Seeds

La Salade Juanita Lagrimosa Feminized CBD Seeds — 5 pc

CBD 21%THC < 1%

Juanita Lagrimosa by La Salade is a variety of feminized CBD seeds from Swiss breeding. The variety is listed at 21% CBD, with under 1% THC. Its Kush genetics with Sativa dominance show in earthy, citrus and herbal notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches 80 to 150 cm. Flowering runs 7–8 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 400-450 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
30.00 CHF (6.0 CHF / pc)
La Salade Lollipopz CBDV Autoflowering CBD Seeds

La Salade Lollipopz CBDV Autoflowering CBD Seeds — 5 pc

CBD 10%THC < 1%

With Lollipopz CBDV, La Salade offers autoflowering CBD seeds from Swiss breeding. As strain characteristics, 10% CBD, with under 1% THC are stated. Its Cookies genetics with a balanced hybrid profile bring sweet, fruity and tropical notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches 80 to 150 cm. Flowering runs 5–6 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 400-450 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
40.00 CHF (8.0 CHF / pc)
La Salade Super Skunk Regular CBD Seeds

La Salade Super Skunk Regular CBD Seeds — 5 pc

CBD 22%THC < 1%

Super Skunk by La Salade are regular CBD seeds from Swiss breeding. Strain data give 22% CBD, with under 1% THC. Its Skunk genetics with Indica dominance carry pine, skunky and spicy notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches 80 to 150 cm. Flowering runs 7–8 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 500-600 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
25.00 CHF (5.0 CHF / pc)
La Salade Gelato Feminized CBD Seeds

La Salade Gelato Feminized CBD Seeds — 5 pc

CBD 26%THC < 1%

Gelato by La Salade are feminized CBD seeds from Swiss breeding. Strain data give 26% CBD, with under 1% THC. Its Gelato genetics with a balanced hybrid profile carry citrus, sweet and fruity notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches under 80 cm. Flowering runs 8–9 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 500-550 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
30.00 CHF (6.0 CHF / pc)
La Salade Fedtonic Feminized CBD Seeds

La Salade Fedtonic Feminized CBD Seeds — 5 pc

CBD 18%THC < 1%

Fedtonic by La Salade is a variety of feminized CBD seeds from Swiss breeding. The variety is listed at 18% CBD, with under 1% THC. Its Cheese genetics with Sativa dominance show in earthy, herbal and woody notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches 80 to 150 cm. Flowering runs 7–8 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 200-500 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
30.00 CHF (6.0 CHF / pc)
La Salade Diesel Autoflowering CBD Seeds

La Salade Diesel Autoflowering CBD Seeds — 5 pc

CBD 20%THC < 1%

With Diesel, La Salade offers autoflowering CBD seeds from Swiss breeding. As strain characteristics, 20% CBD, with under 1% THC are stated. Its Haze genetics with Indica dominance bring earthy, citrus and diesel notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches 80 to 150 cm. Flowering runs 8–9 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 400-450 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
40.00 CHF (8.0 CHF / pc)
La Salade Purple Autoflowering CBD Seeds

La Salade Purple Autoflowering CBD Seeds — 5 pc

CBD 18%THC < 1%

Purple by La Salade are autoflowering CBD seeds from Swiss breeding. Strain data give 18% CBD, with under 1% THC. Its Cookies genetics with Indica dominance carry sweet, floral and berry notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches under 80 cm. Flowering runs 7–8 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 400-450 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
40.00 CHF (8.0 CHF / pc)
La Salade Jack Herer Feminized CBD Seeds

La Salade Jack Herer Feminized CBD Seeds — 5 pc

CBD 15%THC < 1%

Jack Herer by La Salade is a variety of feminized CBD seeds from Swiss breeding. The variety is listed at 15% CBD, with under 1% THC. Its Kush genetics with Sativa dominance show in citrus, pine and spicy notes. It grows indoors, outdoors and in a greenhouse, is rated moderate to cultivate and reaches 80 to 150 cm. Flowering runs 7–8 weeks, harvest falls in mid-October. The variety's listed yield is 500-550 g/m² indoors and outdoors alike.

No reviews yet
40.00 CHF (8.0 CHF / pc)

About La Salade: Valais Authenticity & Transparency

La Salade was born in 2021 in Troistorrents, Valais, founded by Camille and Joël after several years of experience (since 2017) in the CBD industry. Their motivation: to build a business in a field they deeply believe in—cannabis and its multidimensional potential. The philosophy is summed up in a simple but powerful promise: "We're proud to be a CBD brand that doesn't talk rubbish". This authenticity translates into a commitment to offer exclusively Swiss flowers, optimal value for money, and total transparency on all products.

After cultivating themselves, Camille and Joël chose to focus on seeking innovations and developing La Salade CBD. Their producers are handpicked, with the freedom to refuse merchandise if quality isn't up to standard—no purchase obligation compromises their standards. The cultivation process is closely monitored with selection of only the best batches. Each batch is carefully verified with Nirlab devices to control CBD and THC levels. Before commercialisation, new products are tested by a panel of good customers and connoisseurs to gather as many authentic opinions as possible.

La Salade also stands out with its fun, colourful packaging that reflects a modern approach to Swiss hemp. Without official certifications but with rigorous quality controls, the brand relies on transparency and honesty rather than marketing labels. From Valais to your door, La Salade cultivates a direct relationship with hemp and its consumers, proving that quality and authenticity go hand in hand.

About La Salade: Valais Authenticity & Transparency

5 Reasons to Buy La Salade Hemp Products Online at uWeed

At uWeed, you get the complete La Salade range online with decisive advantages:

The entire Swiss CBD universe under one roof

Compare La Salade directly with over 50 brands—all categories, strengths, and prices in seconds. Find the perfect concentration, ideal aroma, and best price for your taste among flowers, hash, oils, and infusions. New arrivals and seasonal highlights added continuously, so discovery never stops.

Independent and neutral—your honest source

We don't produce our own CBD and earn the same margin on all brands. This means: zero incentive to favour La Salade or other brands. You get genuine reviews without manipulation, impartial product listings, and strict quality criteria. No hidden agenda—just neutral comparison for confident decisions.

Fair prices plus real rewards

Not the lowest prices, but fair conditions plus benefits no brand shop offers. 5% cashback on every La Salade purchase thanks to the uWeed Club, redeemable across all brands. Plus: multi-brand promotions, mix offers, and a referral programme that rewards sharing. Every purchase makes the next one better.

One basket, one delivery—zero effort

Combine La Salade with other brands in a single order instead of juggling five websites, five payments, and five shipping fees. One secure payment, one discreet 24h delivery across Switzerland, one unified support team. No chaos with different trackings or return conditions. Everything arrives simply at your door.

Designed for WOW—from shop to support

We don't grow cannabis, we perfect your experience. Intuitive navigation, powerful filters, clear product pages, and reliable logistics—every detail for an effortless journey from discovery to delivery. For any questions: our Swiss support team with friendly, fast, human help. That's WOW.

Over 50,000 customers trust Switzerland's largest CBD shop. Discover Valais authenticity in the complete CBD universe.

Discover Similar Brands to La Salade at uWeed

Discover other Swiss brands that, like La Salade, focus on authenticity, traceability, and Swiss-grown hemp: