Outdoor CBD Flowers

Browse outdoor CBD flowers and sun-grown CBD buds from Swiss fields, ripened in open soil and harvested once a season — whole buds, small buds and trim. Whether you want earthy and woody or sweet and fruity, at 10% to 20% CBD and the lowest gram prices in the range, you will find your strain. Buy lab-tested outdoor CBD buds under 1% THC online at uWeed, delivered across Switzerland.

47 Products
Filter & sort
Your selection
Bestseller
Herba di Berna Watermelon CBD Flowers Outdoor

Herba di Berna Watermelon CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 13%THC 0.6%

With Watermelon, Herba di Berna offers a hybrid outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 12%, with less than 1% THC. It is grown biodynamically in the canton of Ticino. The semi-compact hemp buds lean towards citrus and sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

5.00(1 Bewertung)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Swiss Botanic Bandida CBD Flowers Outdoor

Swiss Botanic Bandida CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 14%THC 0.5%

Bandida by Swiss Botanic is an Indica-dominant outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Bern. The airy flowers unfold into sweet, floral and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free.

4.64(612 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Swiss Botanic Sapphire Scout CBD Flowers Outdoor

Swiss Botanic Sapphire Scout CBD Flowers Outdoor — 10 g

CBD 16%THC 0.7%

With Sapphire Scout, Swiss Botanic offers an Indica-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 16%, with less than 1% THC. It is grown in soil in the canton of Bern. The semi-compact hemp buds lean towards spicy and diesel notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free.

4.60(218 Bewertungen)
20.00 CHF (2.0 CHF / g)
Swiss Botanic Pirata CBD Flowers Outdoor

Swiss Botanic Pirata CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 13%THC 0.5%

Pirata by Swiss Botanic is a Sativa-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 13%, with less than 1% THC. It grows using permaculture in the canton of Vaud. The airy buds carry an aroma profile of skunky, sweet and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free.

4.74(266 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Bestseller
Green Passion White Passion CBD Flowers Outdoor

Green Passion White Passion CBD Flowers Outdoor — 5 to 10 g

CBD 20%THC 0.7%

White Passion by Green Passion is a hybrid outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 20%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Zurich. The compact buds carry an aroma profile of pine, herbal and spicy notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.42(125 Bewertungen)
10.00 CHF (1.5 CHF / g)
Green Passion Alpina Green CBD Flowers Outdoor

Green Passion Alpina Green CBD Flowers Outdoor — 5 to 10 g

CBD 18%THC 0.7%

Alpina Green by Green Passion is a hybrid outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 18%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Zurich. The compact buds carry an aroma profile of earthy, citrus and pine notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.58(74 Bewertungen)
10.00 CHF (1.5 CHF / g)
Swiss Botanic Swiss Cheese CBD Flowers Outdoor

Swiss Botanic Swiss Cheese CBD Flowers Outdoor — 10 g

CBD 20%THC 0.4%

Swiss Cheese by Swiss Botanic is an Indica-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 20%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Bern. The airy buds carry an aroma profile of earthy, pine and minty notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free.

4.64(585 Bewertungen)
20.00 CHF (2.0 CHF / g)
Herba di Berna Cannatonic CBD Flowers Outdoor

Herba di Berna Cannatonic CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 12%THC 0.5%

With Cannatonic, Herba di Berna offers a hybrid outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 12%, with less than 1% THC. It is grown biodynamically in the canton of Ticino. The semi-compact hemp buds lean towards citrus and sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.55(82 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Slow Weed Arancia Tonic Crunch CBD Trim Outdoor

Slow Weed Arancia Tonic Crunch CBD Trim Outdoor — 10 to 50 g

CBD 15%THC 0.5%

Arancia Tonic Crunch by Slow Weed is an Indica-dominant outdoor CBD trim from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 15%, at under 1% THC. Cultivation takes place using permaculture in the canton of Ticino. The CBD trim unfolds into citrus, sweet and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this hemp trim contains no additives and is GMO-free.

4.00(2 Bewertungen)
10.00 CHF (0.80 CHF / g)
Pure Alpenzwerg CBD Flowers Outdoor

Pure Alpenzwerg CBD Flowers Outdoor — 5 g

CBD 11%THC 0.5%

Alpenzwerg by Pure is an Indica-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 11%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Aargau. The airy buds carry an aroma profile of citrus and floral notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.14(22 Bewertungen)
14.00 CHF (2.8 CHF / g)
Bestseller
B-Chill Ragnar CBD Flowers Outdoor

B-Chill Ragnar CBD Flowers Outdoor — 5 to 45 g

CBD 14%THC 0.6%

Ragnar by B-Chill is a hybrid outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place using permaculture in the canton of Valais. The airy flowers unfold into earthy, herbal and woody notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.57(47 Bewertungen)
10.00 CHF (0.89 CHF / g)
Swiss Botanic Nano Nuggs OG Kush CBD Small Buds Outdoor

Swiss Botanic Nano Nuggs OG Kush CBD Small Buds Outdoor — 50 g

CBD 18%THC 0.6%

Nano Nuggs OG Kush by Swiss Botanic comes as hybrid outdoor CBD small buds, cultivated in Switzerland. Their CBD content is 18%, with less than 1% THC. They grow in soil in the canton of Vaud. The airy minibuds carry an aroma profile of citrus, woody and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these CBD small buds contain no additives and are GMO-free.

4.79(47 Bewertungen)
40.00 CHF (0.80 CHF / g)
Bestseller
Swiss Botanic Nano Nuggs Amnesia CBD Small Buds Outdoor

Swiss Botanic Nano Nuggs Amnesia CBD Small Buds Outdoor — 50 g

CBD 18%THC 0.4%

Nano Nuggs Amnesia by Swiss Botanic comes as hybrid outdoor CBD small buds, cultivated in Switzerland. Their CBD content is 18%, with less than 1% THC. They grow in soil in the canton of Vaud. The airy minibuds carry an aroma profile of earthy, citrus and pine notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these CBD small buds contain no additives and are GMO-free.

4.48(73 Bewertungen)
40.00 CHF (0.80 CHF / g)
Slow Weed Candy Kush Crunch CBD Trim Outdoor

Slow Weed Candy Kush Crunch CBD Trim Outdoor — 10 to 50 g

CBD 14%THC 0.6%

Candy Kush Crunch by Slow Weed is a hybrid outdoor CBD trim from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place using permaculture in the canton of Ticino. The CBD trim unfolds into sweet and nutty notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this hemp trim contains no additives and is GMO-free.

5.00(2 Bewertungen)
10.00 CHF (0.80 CHF / g)
Swiss Botanic Stolen Crop CBD Flowers Outdoor

Swiss Botanic Stolen Crop CBD Flowers Outdoor — 60 g

CBD 13%THC 0.4%

Stolen Crop by Swiss Botanic is a hybrid outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 13%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Valais. The airy buds carry an aroma profile of earthy and woody notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free.

4.53(224 Bewertungen)
40.00 CHF (0.67 CHF / g)
Herba di Berna Blueberry Muffin CBD Flowers Outdoor

Herba di Berna Blueberry Muffin CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 10%THC 0.6%

With Blueberry Muffin, Herba di Berna offers a hybrid outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 10%, with less than 1% THC. It is grown biodynamically in the canton of Ticino. The semi-compact hemp buds lean towards sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.67(45 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Paradise Weeds Rebelle's Power Pop CBD Small Buds Outdoor

Paradise Weeds Rebelle's Power Pop CBD Small Buds Outdoor — 30 g

CBD 18%THC 0.7%

With Rebelle's Power Pop, Paradise Weeds offers Sativa-dominant outdoor CBD small buds cultivated in Switzerland. CBD content sits at 18%, with less than 1% THC. They are grown in soil in the canton of Vaud. The compact popcorn buds lean towards pine, spicy and diesel notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.75(8 Bewertungen)
40.00 CHF (1.3 CHF / g)
B-Chill Floki 2.0 CBD Flowers Outdoor

B-Chill Floki 2.0 CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 14%THC 0.4%

With Floki 2.0, B-Chill offers an Indica-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 14%, with less than 1% THC. It is grown using permaculture in the canton of Valais. The airy hemp buds lean towards earthy, pine and herbal notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.53(246 Bewertungen)
39.90 CHF (1.00 CHF / g)
Swiss Botanic Indiana CBD Flowers Outdoor

Swiss Botanic Indiana CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 15%THC 0.4%

Indiana by Swiss Botanic is an Indica-dominant outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 15%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Vaud. The airy flowers unfold into earthy, sweet and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free.

4.59(333 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Herba di Berna Strawberry CBD Flowers Outdoor

Herba di Berna Strawberry CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 14%THC 0.4%

Strawberry by Herba di Berna is a hybrid outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place biodynamically in the canton of Ticino. The semi-compact flowers unfold into woody notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.65(115 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Swiss Botanic Nano Nuggs Runtz CBD Small Buds Outdoor

Swiss Botanic Nano Nuggs Runtz CBD Small Buds Outdoor — 50 g

CBD 14%THC 0.6%

Nano Nuggs Runtz by Swiss Botanic is sorted into hybrid outdoor CBD small buds, cultivated in Switzerland. They reach a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Vaud. The airy small buds unfold into sweet, herbal and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these small hemp buds contain no additives and are GMO-free.

4.65(26 Bewertungen)
40.00 CHF (0.80 CHF / g)
Herba di Berna Orangello CBD Flowers Outdoor

Herba di Berna Orangello CBD Flowers Outdoor — 40 g

CBD 11%THC 0.4%

Orangello by Herba di Berna is a hybrid outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 11%, at under 1% THC. Cultivation takes place biodynamically in the canton of Bern. The semi-compact flowers unfold into citrus and herbal notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.55(110 Bewertungen)
40.00 CHF (1.0 CHF / g)
Paradise Weeds Pirate CBD Flowers Outdoor

Paradise Weeds Pirate CBD Flowers Outdoor — 55 g

CBD 19%THC 0.4%

Pirate by Paradise Weeds is a hybrid outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 19%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Vaud. The semi-compact flowers unfold into citrus, skunky and spicy notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.28(198 Bewertungen)
50.00 CHF (0.91 CHF / g)
B-Chill Chill Bud CBD Flowers Outdoor

B-Chill Chill Bud CBD Flowers Outdoor — 15 g

CBD 14%THC 0.7%

Chill Bud by B-Chill is a Sativa-dominant outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place using permaculture in the canton of Valais. The semi-compact flowers unfold into earthy, herbal and floral notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.44(18 Bewertungen)
19.90 CHF (1.3 CHF / g)

Products 1-24 of 47

What Does Outdoor Cultivation Mean for the Bud?

Outdoor cultivation means the plant grows in open soil, under the sun, through one Swiss season — and every difference you can see and smell in the bud follows from that. No grower sets the light cycle here. The weather does, and so does the soil the plants are standing in.

That has three practical consequences. The plant takes the whole season to finish, so there is one harvest a year rather than several. It is exposed to rain, wind, heat and the first cold nights, so bud structure comes out looser and more variable than a room-grown crop's. And the growing cost is a fraction of an indoor room's, because nothing is being lit, heated or dehumidified.

There is a fourth consequence and it is the one buyers notice first: the harvest is finite. When a field is gone it is gone until the following autumn, which is why outdoor stock rotates on a different rhythm from the rest of the catalogue. The two sections below take the halves of this in turn — what open-soil growing actually involves, and what it leaves you holding when the pouch arrives.

Sun-Grown in Swiss Open Soil

Sun-grown means exactly what it says: the plants go into open soil in spring, take their light from the sky, and come out at the end of the season. One harvest a year, one set of weather, one crop.

That is why outdoor lots vary. Two 40 g packs of the same strain from two different fields — or from the same field in two different years — can differ in bud size, density and colour, because a wet August and a dry one do not produce the same plant. Swiss growers work with that rather than against it, choosing genetics that finish before the autumn turns.

This variability is the trade you make for the price. If you want every bag to look identical, that is what an indoor room is for, and you pay for the room.

 

Swiss thresholdunder 1% THC in the finished product
Product classcosmetic or aroma product
Not classified asfood, food supplement, medicine
Batch proofcertificate of analysis showing total THC

Aroma, Appearance and Bud Structure

An outdoor bud looks different from a room-grown one before you open the bag. The structure is looser and airier, the colour more variable — deeper greens, bronzed edges, the occasional purple on a cold-finished lot — because the plant grew through real weather rather than a set temperature.

The aroma follows the same logic. Earthy and woody notes are the outdoor signature, and they sit alongside sweeter and fruitier lots depending on the genetics: citrus and tropical on the Haze side, sweet and fruity on the berry crosses, skunky, spicy, herbal and pine across the rest. Slow drying after harvest is what keeps them on the bud at all.

Those notes come from the plant's terpene profile, and terpenes give CBD flowers their aromas rather than anything else in the flower. Read the aroma line on each listing — it is the attribute that varies most between outdoor lots.

Where Outdoor Sits Among the Cultivation Tiers

Three cultivation tiers run on one axis: indoor is fully controlled and the most uniform, greenhouse keeps the daylight and excludes the weather, and outdoor is the open-field value end.

Outdoor is where the gram price is lowest and the variation between lots is highest. That is the whole trade, stated plainly, and it is a position on an axis rather than a verdict on quality.

The full comparison belongs elsewhere: our guide to indoor vs outdoor CBD flower works through it properly. This page is the stock.

Choosing an Outdoor CBD Flower: Price per Gram, CBD Band and Strain

Three things separate the flowers on this page, and price per gram is the first of them, because it is the reason most people are here.

Price per gram

Pack sizes here run large — 40 g, 45 g, 50 g, 55 g and 60 g formats sit alongside the 5 g and 10 g ones — so sticker price compares nothing. Divide. A 40 g pack at 40 CHF works out at 1.00 CHF per gram; the 50 g small-bud and trim formats go lower still. That spread is the outdoor tier's entire argument, and it is why the largest packs in the whole flower catalogue are on this page.

CBD content and strength

Live outdoor stock runs from about 10% to 20% CBD, with most of it in the 12–18% middle. The percentage is printed on every listing next to the THC figure and comes from the batch certificate, not the packaging.

Strain and genetics

Sativa-dominant, Indica-dominant and hybrid are genetic labels. Read them next to the aroma line and the bud structure, which is where the actual difference between two outdoor lots shows up. Amnesia, OG Kush, Limoncello, Runtz and the Haze crosses are all here in outdoor form.

Sort by price per gram, pick a band, then choose on aroma. That is the whole method on this page.

Swiss Outdoor Growers

Outdoor is the tier where the grower's choice of field matters most, and the growers on this page are named on every listing rather than hidden behind a house label.

Herba di Berna farms biodynamically in Ticino and Bern and supplies much of the large-format outdoor stock. Swiss Botanic runs soil and permaculture plots across Bern, Vaud and Valais and carries the widest outdoor range here, including the Nano Nuggs small-bud formats. Green Passion grows in soil in the canton of Zurich. Slow Weed works permaculture fields in Ticino and supplies the Crunch trim line. B-Chill is cultivated by permaculture in Valais, and Paradise Weeds grows in soil in Vaud.

The cultivation method sits on each listing alongside the canton, which is the level at which these facts are actually true. Where a lot is certified organic or listed as pesticide-free, that is an attribute on that product, never a claim across the category. If you want the plant behind all of it, our guide to Swiss hemp covers it.

Buying Outdoor CBD Buds at uWeed

Several Swiss outdoor growers in one catalogue is the comparison a single-farm shop cannot offer, and on this tier it matters, because field and season are exactly what separate two lots.

  • Outdoor CBD flower from named Swiss farms, filtered by CBD content, price, pack size and aroma.
  • The largest pack sizes in the flower range, from 5 g up to 60 g, which is where the gram price falls.
  • Reviews on the grid running into the hundreds on the long-standing outdoor lots.
  • Swiss delivery on the next working day, with orders paid before 16:00 on a weekday dispatched the same day and free shipping above CHF 49 (within Switzerland).

Outdoor CBD weed, outdoor CBD cannabis, CBD outdoor flower and CBD outdoor flowers are the other ways people ask for this, and all of them land here. So does outdoor hemp flower — hemp flower and CBD flower name the same material. Current reductions across the flower range sit under CBD flower deals.

Frequently asked questions about outdoor CBD flowers

Four questions come up more than the rest on this page: whether outdoor flower is legal here, what actually characterises it, how to store it, and how long it keeps.

Are outdoor CBD flowers legal in Switzerland?

Yes, outdoor CBD flowers are legal in Switzerland as long as their total THC content stays under 1%. Every lot on this page complies with that limit, and the batch certificate is what establishes it. Laws change, so it is worth staying current: our guide to why CBD buds grown outdoors are legal in Switzerland is kept up to date.

What are the characteristics of outdoor CBD?

Outdoor CBD buds are looser and airier in structure than indoor ones and more variable in colour from lot to lot, because they grew through a real season rather than a set climate. Earthy and woody aromas are the outdoor signature, with sweeter and fruitier lots alongside them depending on genetics. And the gram price is the lowest in the whole flower range, which is the attribute that defines the outdoor tier more than any other.

How should you store your outdoor CBD flowers?

Store outdoor CBD flowers in a cool, dry, dark place, in an airtight container, at a stable humidity. Light, heat and moving air are what strip the aroma; a sealed glass jar in a cupboard holds it. Avoid temperature and humidity swings, which degrade terpenes faster than steady conditions do. Our outdoor CBD weed storage instructions go through it step by step.

What is the shelf life of outdoor CBD flowers?

Outdoor CBD flowers keep for six to twelve months when stored correctly. The aroma fades gradually over that time as the terpenes evaporate, which is the first thing you notice and the honest measure of freshness. Check the bud before use: any sign of mold, damp or crumbling degradation means the lot has been stored badly and should not be used.