Pure CBD

Pure Cannabis has stood as a market leader and pioneer of the Swiss cannabis industry since 2016, representing innovative CBD products from its own production. In the uWeed CBD shop, you'll find 10+ premium Pure products ranging from CBD flowers to cosmetics — a carefully curated selection from Europe's largest vertically integrated cannabis company. Each variety is cultivated at the Hemp Experience Farm in the Aargau region and undergoes strict quality controls with Swiss Cannabis certification. The products combine genomic breeding with traditional craftsmanship and offer CBD contents from 10% to 20%. All Pure products are available from stock and delivered discreetly within 24 hours. Navigate directly to your category or discover the complete range.

Read more

Pure CBD Flowers: Indoor, Outdoor & Greenhouse

Pure Cannabis offers various CBD flower varieties with 10-20% CBD content from three cultivation methods. The genomic breeding at the Hemp Experience Farm in Aargau guarantees stable cannabinoid profiles with intense terpenes and dense flower structures. Each batch undergoes independent laboratory testing and Swiss Cannabis certification for optimal purity. Indoor cultivation delivers the highest concentrations, whilst outdoor and greenhouse varieties capture the full Swiss terroir. All varieties contain <1% THC, are vegan certified and come with complete COA certificates. Perfect for aromatherapy applications.
Read more
Pure Mystery CBD Flower Greenhouse

Pure Pure Mystery CBD Flower Greenhouse — 4 g

CBD 15%THC 0.7%

Pure Mystery by Pure is a greenhouse CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 15%, with less than 1% THC. It grows in the canton of Aargau. The compact buds carry an aroma profile of earthy and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

Noch keine Bewertungen
9.90 CHF (2.5 CHF / g)
Pure Out of Office CBD Flower Indoor

Pure Out of Office CBD Flower Indoor — 4 g

CBD 17%THC 0.7%

With Out of Office, Pure offers an indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 17%, with less than 1% THC. It is grown in the canton of Aargau. The compact hemp buds lean towards herbal and woody notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

Noch keine Bewertungen
23.90 CHF (6.0 CHF / g)
Pure Animal Squad Nutcase Ace CBD Flower Indoor

Pure Animal Squad Nutcase Ace CBD Flower Indoor — 2 g

CBD 18%THC 0.8%

Animal Squad Nutcase Ace by Pure is a hybrid indoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 18%, with less than 1% THC. It grows in soil. The buds carry an aroma profile of earthy, skunky and woody notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free.

5.00(2 Bewertungen)
14.00 CHF (7.0 CHF / g)
Pure Purple Haze CBD Flowers Indoor

Pure Purple Haze CBD Flowers Indoor — 2 g

CBD 17%THC 0.8%

Purple Haze by Pure is an indoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 17%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Aargau. The compact buds carry an aroma profile of fruity and tropical notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.70(10 Bewertungen)
14.00 CHF (7.0 CHF / g)
Pure Animal Squad Puff Pilot CBD Flower Indoor

Pure Animal Squad Puff Pilot CBD Flower Indoor — 2 g

CBD 13%THC 0.8%

With Animal Squad Puff Pilot, Pure offers a hybrid indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 13%, with less than 1% THC. It is grown in soil in the canton of Aargau. The compact hemp buds lean towards earthy, skunky and woody notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

5.00(2 Bewertungen)
11.90 CHF (6.0 CHF / g)
Pure Alpenzwerg CBD Flowers Outdoor

Pure Alpenzwerg CBD Flowers Outdoor — 5 g

CBD 11%THC 0.5%

Alpenzwerg by Pure is an Indica-dominant outdoor CBD flower cultivated in Switzerland. Its CBD content is 11%, with less than 1% THC. It grows in soil in the canton of Aargau. The airy buds carry an aroma profile of citrus and floral notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.14(22 Bewertungen)
14.00 CHF (2.8 CHF / g)
Bestseller
Pure Ganja Slash CBD Trim Indoor

Pure Ganja Slash CBD Trim Indoor — 6 g

CBD 14%THC 0.5%

Ganja Slash by Pure is a hybrid indoor CBD trim from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 14%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Aargau. The CBD trim unfolds into citrus, sweet and floral notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this hemp trim contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.56(71 Bewertungen)
9.90 CHF (1.7 CHF / g)
Pure Lemon Skittles CBD Flowers Indoor

Pure Lemon Skittles CBD Flowers Indoor — 2 g

CBD 8%THC 0.4%

With Lemon Skittles, Pure offers an indoor CBD flower cultivated in Switzerland. CBD content sits at 8%, with less than 1% THC. It is grown in soil in the canton of Aargau. The compact hemp buds lean towards citrus and sweet notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and this Swiss CBD weed contains no additives and is GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

4.50(4 Bewertungen)
14.00 CHF (7.0 CHF / g)
Pure Edelwiis CBD Flower Outdoor

Pure Edelwiis CBD Flower Outdoor — 6 g

CBD 12%THC 0.5%

Edelwiis by Pure is a hybrid outdoor CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 12%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Aargau. The airy flowers unfold into sweet and fruity notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

5.00(2 Bewertungen)
14.00 CHF (2.3 CHF / g)
Pure Jammin CBD Flower Greenhouse

Pure Jammin CBD Flower Greenhouse — 4 g

CBD 16%THC 0.7%

Jammin by Pure is a hybrid greenhouse CBD flower from Swiss cultivation. It reaches a CBD content of 16%, at under 1% THC. Cultivation takes place in soil in the canton of Aargau. The semi-compact flowers unfold into skunky, herbal and cheesy notes. No fungicides, herbicides or pesticides are used, and these hemp flowers contain no additives and are GMO-free, with compliant heavy-metal levels.

5.00(1 Bewertung)
19.90 CHF (5.0 CHF / g)

Vaping

Neu
Sour Apple Vaypure Pre-Filled CBD Pods

Pure Sour Apple Vaypure Pre-Filled CBD Pods — 2 pc

CBD 3%

Sour Apple Vaypure is a pre-filled CBD pod by Pure, built for standard pod batteries:

  • CBD content: 3% (60 mg), pack of 2 pre-filled pods, THC-free
  • Compatibility: Elf Bar Elfa and other pod batteries, mesh coil, around 600 puffs per pod
  • Flavour: sour apple 🍏
  • Nicotine-free • Additive-free • THC-free
Noch keine Bewertungen
11.90 CHF (6.0 CHF / pc)
Blueberry Vaypure Pre-Filled CBD Pods

Pure Blueberry Vaypure Pre-Filled CBD Pods — 2 pc

CBD 3%

Blueberry Vaypure is a pre-filled CBD pod by Pure, built for standard pod batteries:

  • CBD content: 3% (60 mg), pack of 2 pre-filled pods, THC-free
  • Compatibility: Elf Bar Elfa and other pod batteries, mesh coil, around 600 puffs per pod
  • Flavour: blueberry 🫐
  • Nicotine-free • Additive-free • THC-free
Noch keine Bewertungen
11.90 CHF (6.0 CHF / pc)
Neu
Cherry Vaypure Pre-Filled CBD Pods

Pure Cherry Vaypure Pre-Filled CBD Pods — 2 pc

CBD 3%

Cherry Vaypure is a pre-filled CBD pod by Pure, built for standard pod batteries:

  • CBD content: 3% (60 mg), pack of 2 pre-filled pods, THC-free
  • Compatibility: Elf Bar Elfa and other pod batteries, mesh coil, around 600 puffs per pod
  • Flavour: cherry 🍒
  • Nicotine-free • Additive-free • THC-free
Noch keine Bewertungen
11.90 CHF (6.0 CHF / pc)

Pure CBD Cosmetics: Hemp-Based Skincare

Pure develops CBD cosmetic products with the same quality standards as their flowers. Genomic research enables precise cannabinoid concentrations for skin-friendly formulations. All cosmetics are manufactured from organic hemp without pesticides or herbicides and undergo Swiss Cannabis certification. The product line combines scientific excellence with natural skincare and offers <1% THC compliant formulations. Vegan certified and laboratory tested for maximum purity and bioavailability in topical application.
Read more
Pure CBD Hand Cream for Hands

Pure CBD Hand Cream for Hands — 50 ml

The CBD Hand Cream by Pure is a hemp cosmetic, made in Switzerland. The formula contains 100 mg CBD, THC-free. The skincare product suits all skin types. It also carries a floral scent. Packaging is a tube. This CBD cream is dermatologically tested, lab tested, manufactured to ISO 9001 and vegan, and no sulfates, parabens, paraffins, silicones or alcohol are used.

Noch keine Bewertungen
9.90 CHF (0.099 CHF / mg CBD)
Pure CBD Balsam Hemp Cosmetic

Pure CBD Balsam Hemp Cosmetic — 40 ml

CBD 1%THC 0.2%

With the CBD Balsam, Pure offers a hemp cosmetic for the face made in Switzerland. This skincare product is lab tested and made to GMP standards.

Noch keine Bewertungen
44.90 CHF (1.1 CHF / ml)

About Pure: Swiss Market Leader & Cannabis Pioneer

Pure was founded in December 2016 with the establishment of Pure Production AG in Aargau and has developed into the market leader of the Swiss cannabis industry as well as Europe's largest cannabis producer. The Hemp Experience Farm emerged from a former nursery and today unites production with public access to this long-prohibited plant. The vision: making cannabis usable in its full range — from life-changing medicine through sustainable materials to wellness products. As a completely vertically integrated company, Pure unites the entire value chain under one roof and is present with products in over 4,000 retail locations.

2018 marked a milestone with the founding of Puregene AG: as the world's first company, the research team succeeded in decoding the complete DNA of the cannabis plant — without genetic manipulation. This genome-based plant breeding enables the precise identification and stability of cannabinoid profiles and terpenes. Pure applies the most modern breeding technologies, which previously existed only for soya, maize, wheat and rice. With Pure Europe (Luxembourg and Germany) as well as Pure Pharma for medical cannabis products, the company expands continuously. All products undergo strict quality controls with Swiss Cannabis certification, are vegan and laboratory tested by independent Swiss institutes.

Pure consistently reinvests in research and innovation with the goal of developing cannabis as a sustainable raw material for industry, medicine and the environment. Each product complies with Swiss regulations with <1% THC and comes from organic cultivation without pesticides, herbicides or GMOs. The combination of scientific excellence and artisanal production makes Pure a model in the industry — a company that doesn't just grow cannabis, but reshapes the future of the entire plant.

About Pure: Swiss Market Leader & Cannabis Pioneer

5 Advantages of Buying Pure Cannabis Products Online at uWeed

Over 50,000 customers trust Switzerland's largest CBD shop. Discover pioneering genetics from the Hemp Experience Farm in the complete CBD universe. At uWeed, you get the complete Pure range online with decisive advantages:

The Entire Swiss CBD Universe in One Place

Compare Pure directly with over 50 brands — all categories, potencies and prices in seconds. Find the perfect indoor, outdoor or greenhouse flower for your taste, without switching between different web shops. New drops and seasonal highlights continuously, so discovery never stops.

Independent and Neutral — Your Honest Source

We don't produce our own CBD and earn the same on all brands. This means: zero incentive to favour Pure Cannabis or other brands. You receive genuine reviews without manipulation, unbiased product lists and strict quality criteria. No hidden agenda — just neutral comparison options for confident decisions.

Fair Prices Plus Real Rewards

Not the lowest prices, but fair conditions plus advantages that no brand shop offers. 5% cashback on every Pure purchase, redeemable across all brands. Plus: cross-brand promotions, mix offers and a referral programme that rewards you for sharing. Each purchase makes the next one better.

One Basket, One Delivery — Zero Effort

Combine Pure with other brands in a single order instead of juggling five websites, five checkouts and five shipping costs. One secure payment, one discreet 24h delivery nationwide, one unified support team. No chaos with different trackings or return conditions. Everything simply arrives at your door.

Designed for WOW — From Shop to Support

We don't grow cannabis, we perfect your experience. Intuitive navigation, powerful filters, clear product pages and reliable logistics — every detail for an effortless journey from discovery to delivery. For questions: our Swiss support team with friendly, fast, human help. That's WOW.

Similar Premium Brands to Pure Cannabis to Order Online at uWeed

Customers who appreciate Pure are also interested in these carefully selected Swiss CBD brands. All unite comparable quality standards with genomic or organic production, laboratory-tested transparency and Swiss Cannabis certification. These brands share Pure's philosophy of scientific precision combined with artisanal care. Discover further premium producers from our curated range for indoor, outdoor and greenhouse flowers: